יום רביעי, 5 באוגוסט 2015

קטעי הוידיאו של הגשש החיוורכאן ננסה לעשות סדר בקטעי הוידיאו של הגשש החיוור.
ישנם 10 DVD המכילים את מיטב המערכונים של הגשש החיוור. ה10 הללו יצאו תחילה בקלטות וידיאו, אחר כך יצאו על גבי DVD, ואחר כך יצאו שוב בDVD בעטיפה מחודשת.
לא רק באלבומי השמע יש חוסר סדר (ראו אוסף 16 הדיסקים שיצאו ב92, או האוספים של מדיה דיירקט), גם בקטעי הוידיאו יש בלאגן לא קטן.
אם ניקח למשל את קטעי הוידיאו של "עובדים עלינו עבודה עברית" (שיצאו אגב על גבי קלטת וידיאו בשנות ה80), ניתן לראות שהקטעים לא נמצאים ברצף, אלא מפוזרים בDVD השונים.
למשל: "חכם מימון רוכב שנית" ו"חסכו ואמצו" מופיעים בDVD הראשון, "המנגינה היא שקובעת" מופיע בDVD4, "שחקן כדורסל" מופיע בDVD השביעי, ואילו "מוסך" ו"פלפילו" (שאומנם לא היה חלק מההצגה, אך הוצג בסוף ההופעה כהדרן) מופיעים בDVD5.

יש צורך לעשות סדר בבלאגן בכל הקשור לקטעי הוידיאו של הגשש החיוור.
נשאלת כאן שאלה מאוד שאלתית, והיא, לאיזה הופעות שייכים הקטעים. שאלה, שיש בה הרבה מן השאלתיות, היא דרך אגב שאולה משאלות אחרות ואולי כדאי לתת עליה את הדעת. ננסה לבנות רשימה של כל הקלטות הוידיאו השונות, וננסה לשייך את הקטעים השייכים לאותה הקלטה.
לשם כך, נעזר בכמה מקורות:
- הקטעים שיצאו ב10 הDVD של הגשש החיוור.
- תכניות מערכונים של הגשש החיוור ששודרו בטלוויזיה:
            * תכניות המערכונים שעלו בערוץ 2 עם עלייתו לאוויר (נובמבר 1993).
            * חגיגה עם הגשש בערוץ 10 ששודרה ב25/4/2012, וב20/9/2012.
            * חגיגה עם הגשש במסגרת "שבת גשש" בערוץ 10 - שודרה ב21/9/2013
            * "אז מה היה לנו שם" בערוץ 10 - 1/10/2012, 8/10/2012
            * חגיגה עם הגשש החיוור - ערוץ 24. שודר בימי שבת 23/11/2013, 30/11/2013, 7/12/2013, 7/1/2014, 14/1/2014
            * חגיגה עם הגשש החיוור - בערוץ 10 שודר ב14/10/2014
- תכניות דוקומנטריות שמשלבים קטעי וידיאו של הגשש החיוור:
            * "במדינת היהודים" - פרק 5 (עם מודי בראון) (2004)
            * "פשה" - הוט בידור ישראלי
            * "מצחוק ועד דמעות" (2007) במלות 30 למותו של פולי
            * "לגעת ברוח" עם שייקה לוי (2012)
            * "המערכון האחרון של פולי" (2012)
            * התכנית "כך היה" בערוץ הראשון
            * חיים שכאלה עם פשנל (1999) חלק ב

-----------------------------

לפני שניגש לקטעים המופיעים בDVD, נתחיל עם קטעי הוידיאו הראשונים משנות ה60.
בתכניות הראשונות בשנות ה60, צילמו הגששים קטעי וידיאו קצרים שהוקרנו בהופעות.

הקטע הראשון, בשחור לבן (כנראה מהתכנית הראשונה) בו רואים את השלישייה עם זכוכית מגדלת וברקע נשמע אורי זוהר שאומר "הלהקה הטובה ביותר בארץ".

אחר כך נראים הגששים בסנטר הכפול שרים (ומזייפים) את "עונות השנה" ("בקיץ וסתיו".. ואנשים ליד תופסים את האוזניים), שייקה אופיר אומר "וזו היתה רק חזרה".

אורי זוהר אומר: "טובי המחברים כתבו לגשש החיוור, בינהם: עמוס קינן, דוד אבידן, יוחנן זראי, סשה ארגוב, פריד אלאטרש, אריה לבנון והקומפוזיטור הנודע - פשנל". רואים את פשנל על הפסנתר סופר כסף.
הגששים שרים את "מה הוא עושה לה" לכמה שניות (ברקע רואים את הים).

אורי זוהר מציג את הגששים "גברי, פולי והזמר הנודע ג'ו חמיד" כששלושתם שרים את פלפילו (שייקה עם משקפי שמש שחורות, וכשהוא מוריד את המשקפיים רואים בעינו מלפפון).הקטע (ללא "מה הוא עושה לה") שודר ב"גשש ולהתראות" חלק א, ששודר בערוץ 2 (20/6/2009) ושודר גם בערוץ 10 (1/9/2013).
הקטע (ללא אורי זוהר שאומר: "טובי המחברים כתבו לגשש החיוור".. ושרואים את פשנל על פסנתר) שודר ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 10 ב-25/4/2012.

בסרט הדוקומנטרי "פשה" מופיע בפרק השני (המוקדש לגששים) קטע ממערכון "הסיידים" (בדקה 4:32) בצילום צבעוני. הוידיאו הופיע בפרק למספר שניות בודדות. 


ב1966 השתתפו הגששים בסרט "מוישה ונטילטור".
בסרט הם בצעו מספר שירים. את שיר הנושא "מוישה ונטילטור", השיר "תגידי לה" (כאשר בפזמון נאמר "סחבק חולה מאוד"), השיר "עוזי ונטילטור" (גרסה של "עוזי עוזי" בגרסת הסרט, ללחן של זיקו גרציאני), והשיר "מה היא עושה לו" (בגרסת הסרט השיר "מה הוא עושה לה", הופך ל"מה היא עושה לו", לו, למוישה ונטילטור).
כל הקטעים הם בשחור לבן.

בקיץ 67 כתגובה לביטלס, העניקו פשנל, חיים טופול ואורי זוהר את אות האימפריה האוטומטית לשלישיית "הגשש החיוור", מעל מדרגות קולנוע מוגברי בתל אביב.
הוידיאו הקצרצר מופיע בפרק הדוקומנטרי של מודי בראון "במדינת היהודים", בפרק 5 המוקדש לגשש החיוור.


בשנת 1967 בצעו הגששים את "שיר הטלפון" בהופעה חיה בצרפת (שחור לבן). את הסרטון ניתן לראות כאן:

הגששים צילמו מספר סרטים קצרים ששולבו בהופעה, בבימויו של אורי זוהר. כמה מהם, שולבו בתכנית השלישית "סינמה גשש". בתכניה של "סינמה גשש" נכתב: צילם את הסרטונים - דוד גורפינקל. מעבדות אולפני הסרטה הרצליה.
- אחד מהם הוא הקדמה ל"גנגסטרים המתנדבים" (בשחור לבן) בו נראה מטוס נוחת וממנו יוצאים הגששים כשהם לבושים בחליפות וסיגרים בפיהם. שייקה אומר "וולקאם טו ארץ".
הגרסה הזו מופיעה בDVD5 כהקדמה לפני המערכון "הגנגסטרים המתנדבים" בגרסה המאוחרת (הצבעונית). ב"חגיגה עם הגשש 2" ששודר בערוץ 24, ביום שבת 7/12/2013 נראה הקטע שלבסוף כתוב " הם היו רבים אך לא כולם באו". הכיתוב לא מופיע בDVD5.


קטע נוסף מ"סינמה גשש" הוא "איפה כל החברה" (שיך ההמשך לגנגסטרים המתנדבים) ובו נראים הגששים בקטע קצר (כחצי דקה) ובו הם מבצעים את הקטע בפני חיילים (בשחור לבן). בסיום הקטע כתוב "הגשש החיוור, להקת הבידור הטובה ביותר בישראל". הסרטון לא יצא על גבי DVD אך שודר ב"חגיגה עם הגשש 2" בערוץ 24 ביום שבת 7/12/2013.קטע נוסף בפני חיילים (מאותה הופעה) הוא "שיר הטלפון". הקטע שולב בסרט "כל ממזר מלך" שיצא ב1968.

קיים קטע וידיאו הכולל מקבץ קטעים מאותה תקופה בשחור לבן, עם הכיתוב "להקת הבידור הטובה ביותר בישראל". הוידיאו נפתח עם "פלפילו" (אותו קטע כששייקה עם משקפיים שחורות) ובו מופיע הכיתוב. אחרי פלפילו מופיעים הקטעים ממוישה ונטילטור: "תגידי לה", "מוישה ונטילטור", "עוזי עוזי ונטילטור", "מה היא עושה לו", כשבסוף מופיעים הקטעים בפני חיילים: "הטלפון" ו"איפה כל החברה". כאן שיר הטלפון בפני חיילים מוצג בשחור לבן (בסרט "כל ממזר מלך" הוא מופיע צבעוני). השיר שמסיים את מקבץ הקטעים "איפה כל החברה", מופיע לקראת הסיום הכיתוב "להקת הבידור הטובה ביותר" (כמו שהופיע ב"חגיגה עם הגשש 2" בערוץ 24).


ב1968 השתתפו הגששים בסרט "השכונה שלנו".
הסרט בוים ע"י אורי זוהר וככל מספר קטעים ממערכוני הגשש. הסרט נפתח בשיר "השכונה שלנו". בסרט בוצעו המערכונים "דייג אוהב דגים", ו"תיבת הדואר" (במקום גברי משחק אברהם וענקין ובמקום שייקה משחק גדעון זינגר), "הסיידים" (במקום שייקה לוי משחק גדעון זינגר, ושמו פרנץ תומה, בניגוד לליכטיק בר זוהר). השיר "דרור יקרא" מבוצע בשני נוסחים, הראשון בגרסה התנכית, ובגרסת כדורגל (ע"י ציפי שביט ולהקת האריות). לבסוף מבוצעת ההקדמה מהמערכון "כותב הבקשות".

בתכנית הרביעית "קנטטה לשווארמה" (1969) הגששים צילמו מספר סרטים קצרים ששולבו בהופעה (כמו בתכנית הקודמת "סינמה גשש"). את הסרטים ביים אורי זוהר, הצלם: דוד גורפינקל, העורך: בועז דוידסון ואיפור ע"י אורי גרוס.
באחד מהסרטונים "תריסר הנועזים (לאחר הניכויים)" נראים הגששים כשהם רוכבים על חמורים, ולראשם כובעי סומבררו. הסצנה נראית כלקוחה מסרט מערבונים, אך לפתע נובח כלב, והגששים יורדים מהחמורים ונסים על נפשם.
קטע זה שודר ב"חגיגה עם הגשש 7" ששודרה בערוץ 24 ב14/1/2014. הקטע לא מופיע באף אחד מעשרת הDVD.
שאר הקטעים לא יצאו על גבי אף DVD.בסרט הדוקומנטרי "פשה" (בפרק השני המוקדש לגשש החיוור) נראה קטע מוידיאו בשחור לבן מהמערכון "טבריה תחתית" ובו הקטע שפולי מוציא מלפפון. הקטע לא שודר במלואו.


בסרט הדוקומנטרי "פשה" (בפרק השלישי) נראים קטעים בשחור לבן (כנראה מאותה הופעה של טבריה תחתית):
- "פלפילו/משפחת הקסמנים" - שייקה לובש ז'קט לבן ופולי בתלבושת של פלפילו. לא ברור האם זה המערכון "פלפילו", או מערכון עם אותם דמויות שנקרא "משפחת הקסמנים" (המערכון בוצע גם ב"בר מצווה" לגשש החיוור ב1976).
- "הסיידים" - הקטע בשחור לבן, רואים את פולי לוקח את הסולם (כנראה בקטע שפולי נעלב מזה ששייקה אומר לו בוששת).

ב1973 בצעו הגששים את "מבחן ללהקת הנח"ל", מערכון ובו מתארים את הבחינה של שייקה לוי ללהקת הנח"ל. המערכון (בשחור לבן) לקוח מתוך "להקה שכזאת", כנס ותיקי להקות הנחל.
המערכון לא מופיע בDVD, אך הקטע שודר ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 10 ב25/4/2012 וב20/9/2012 ובערוץ 24 ב14/1/2014.


בסדרה הדוקומנטרית של מודי בראון "במדינת היהודים", בפרק 5 המוקדש לגשש החיוור, נראים מספר קטעים מהופעה של הגשש החיוור (בשחור לבן) מתוך התכנית השישית "אופסייד סטורי" (1974). שלושת הקטעים הם:
"אופסייד סטורי"

"האינסטלטור"

"השליח בבנק"

שלושת הקטעים (בהופעה בשחור לבן) הוקרנו למספר שניות ולא במלואם.

מערכון "האינסטלטור" צולם בשחור לבן (לא בהופעה) בספטמבר 1975.
מדובר על קטע נוסף (לא זה משלושת הקטעים שנכתבו קודם).
בתחילת הקטע נראה שייקה מדבר בטלפון, כאשר הוא באמבטיה המוצפת מים. הוא בא לדבר עם גברי (שאוכל מעדן), (האינסטלטור ישנו? הוא עסוק). בסוף המערכון נראים האנשים שמחכים בתור שבאו עם האסלה והכיור שלהם.

קטע מהמערכון נראה בסדרה של מודי בראון "במדינת היהודים".
הקטע גם שודר ב"כך היה" בערוץ הראשון. שם נכתב "המזרח התיכון - קונטיננט או לבנט" 1975, ולאחר מכן הוחלפה הכתובית ל"האינסטלטור - הגשש החיוור".
ניתן לראות את הקטע בדף הפייסבוק של שייקה לוי:

מערכון "השליח בבנק" צולם בשחור לבן (לא מהופעה), בשנת 1975.
רואים ברקע שטיח קיר (מאחורי הגששים).
הוידיאו לא שודר במלואו, אל שניות בודדות ממנו שודרו בתכנית "במדינת היהודים" של מודי בראון, וב"מצחוק ועד דמעות" לזכרו של פולי.


קטע מהמערכון "קפיטריה בטבריה" צולם בשחור לבן כאשר הגששים לבושים חליפות לבנות ויושבים סביב שולחן.
בוידיאו רואים את ספר הזהב (שיצא ב1975), וכנראה הוידיאו צולם באותו שנה.
הקטע לא שודר במלואו, אך הופיע לכמה שניות ב"מדינת היהודים" של מודי בראון.
האם יש קשר ל"אינסטלטור" ול"שליח בבנק" שגם הם צולמו ב1975? לא ידוע.


בשנת 1975 התארחו הגששים בתכנית "חיים שכאלה" עם זיקו גרציאני. כשגרציאני התבקש לזהות את הקול הבא, הקול היה קולו של פולי: " זיקו, אתה זוכר, אחרי ההצלחה בוורנה, שהיינו על אנייה. אנחנו הקמנו להקה, אתה זוכר? להקת קשקבל. אפילו יוגורט לא היה באנייה הזאת". הגששים העניקו לו את ספר הזהב, שיצא באותה שנה.


ב1976 השתתפו הגששים בטקס מלכות יופי שנקרא "מלכת המים". הגששים בצעו שם את "דוקטור ז'יוואגו" ואת "מים למלכת המים" (מים לדוד המלך). הקטעים שולבו בסרט שנקרא "להיות מלכה" על אורלי חידה. שני הקטעים לא שודרו במלואם בסרט, אלא שניות בודדות. הסרט שודר במסגרת שידורי הלילה של הערוץ הראשון.ב1976 השתתפו הגששים בסרט "גבעת חלפון אינה עונה".
הגששים מבצעים שם 2 שירים והם: שיר הנושא "גבעת חלפון אינה עונה" והשיר "תן לשים ת'ראש על דיונה".

ב1976 נערך חידון הגשש החיוור, במלות 13 שנה ללהקה שנקרא "בר מצווה".

החידון התבסס על "ספר הזהב" שמכיל קטעים מ5 התכניות הראשונות (יצא ב1975). בנוסף לחידון הבקיאות, הגששים בצעו קטעים משירים ומערכונים בבנייני האומה. התכנית שודרה בזמנו בערוץ הראשון, ולאחרונה שודרה ביס קולנוע ישראלי, במסגרת 50 שנה לגשש החיוור, ביום שישי 19/12/2014.
לרשימת הקטעים ששודרה ב19/12/2014:

ישנם 2 קטעים מתוך התכנית שלא שודרו בשידור ביס:
- "השליח בבנק" - קטע קצר ממנו שודר ב"חיים שכאלה עם פשנל, חלק ב", ומשום מה לא הופיע בשידור המלא ב19/12/2014.

- "המתנחלים" - קטע קצר ממנו שודר ב"מצחוק ועד דמעות" בערוץ הראשון, לזכרו של פולי (2007). משום מה, גם הקטע הזה לא הופיע בשידור ביס ב19/12/2014.


בסדרה הדוקומנטרית של מודי בראון "במדינת היהודים", בפרק 5 המוקדש לגשש החיוור, נראה המערכון "המוסך" בשחור לבן (שודר למשך מספר שניות). זו לא הגרסה שמופיעה בDVD, אלא מוקדמת יותר. 


ב"כך היה" בערוץ הראשון שודרה כתבה על ההצגה "עובדים עלינו עבודה עברית". השנה היא 1977 (ולא 1981 כמו שנכתב בטעות). כתבתו של עמוס ארבל (הכתבה בשחור לבן).
הכתבה נפתחת בקטע מהשיר "כל העולם קרקס" (רואים את הגששים עם פפיונים). אחר כך נראים הגששים עם יוסי בנאי כשהוא מביים אותם.
אחר כך רואים קטע מ"שחקן כדורסל" (לא הגרסה שמופיעה בDVD, אלא יותר מוקדמת, בהופעה על הבמה). 

אחר כך רואים את קטע קצר של "המוסך" (מאותה הופעה ששודרה ב"מדינת היהודים").
אחר כך נראה קטע קצר מהמערכון "בית המשפט" 77 (הכוונה להנחות בבית המשפט, בשחור לבן).
רואים את הגששים ויאיר רוזנבלום, בחזרה שרים את "הבאנו שלום".

ב1977 השתתפו הגששים במשדר בחירות 77 (17/5/1977).
הקטעים צולמו בשחור לבן והגששים נראים כשברקע כרזות של הבחירות.
- הגששים בצעו את "עובדים עלינו עבודה עברית" עם הקדמה.
בהקדמה, שייקה קורא עיתון, ופולי מבקש חתיכה עיתון. אחרי שפולי רואה את התוצאות (לא התוצאות של הבחירות, אלא מנצ'סטר יונייטד 2:0) מגיע גברי. גברי מבקש גם הוא חתיכה מהעיתון, ואת החתיכה מהעיתון ששייקה נותן לו, גברי אוכל. שייקה אומר לו: "מה, אתה רעב? אז תגיד, יש לי פה מוסף, זה יותר טעים, זה עם תמונות".
אחרי זה הם מבצעים את השיר בתוספת בית נוסף:
"שמעתם את החזאי? / לא, מה אמר שוב החזאי? / שמזג האוויר יהיה יפה כמו חודש מאי / ולא יהיו יותר סופות ולא יהיה שרב / אז למה הימים נראה כמו תשעה באב?"
הקטע שודר ב"כך היה" בערוץ הראשון.

- קטע נוסף מאותו ערב בחירות הוא השיר "אף אחד לא קם". קטע קצר ממנו (כחצי דקה) שודר ב"חיים שכאלה עם פשנל" חלק ב (1999).

ב1977 השתתפו הגששים בסרט "שלאגר".
בסרט שולבו מספר שירים: "לצאת", "שיר בהזדמנות" (גברי בנאי), "גראז'" (עם צביקה פיק), "דיסקוטנגו", "שיר הפרייכה" (בביצוע עפרה חזה), "תן גז", "בתיה לאמבטיה", "אכלנו אותה", ושיר הנושא "שלאגר".

ב1978 השתתפו הגששים כאורחים ב"פסטיבל הזמר והפזמון" 78.
הפסטיבל התקיים בתיאטרון ירושלים ב11.2.1978.
הגששים בצעו 2 קטעים (רואים מאחריהם להקה):
- "המנגינה היא שקובעת" (לא הגרסה שמופיעה בDVD). ניתן לראות את הקטע בעמוד היוטיוב של שייקה לוי:


- "חכם מימון רוכב שנית" (לא הגרסה שמופיעה בDVD).


ב1979 בצעו הגששים (בשחור לבן) את השיר "תפוח בדבש" עם נעמי שמר.
ניתן לראות את השיר בעמוד היוטיוב של שייקה לוי:
ובדף הפייסבוק של שייקה לוי:

ב1979 נערך "טלתרום למען הרעבים בקמבודיה" (5/11/1979).
- הגששים בצעו שם שיר שכתבה נעמי שמר "אין דבר שלם יותר מלב שבור". השיר שודר במלואו בתכנית "כך היה" בערוץ הראשון. כמה שניות מהשיר מופיעים גם ב"מצחוק ועד דמעות" במלות 30 יום למותו של פולי (2007), וגם ב"לגעת ברוח" עם שייקה לוי (2012) לכמה שניות.

- הגששים בצעו גם את המערכון "בנקים עליך". השיר לא שודר במלואו, אבל שודרו קטע קצר ממנו ב"מדינת היהודים" (פרק 5), וב"מצחוק ועד דמעות".

ב1979 השתתפו הגששים בפסטיבל הילדים "שירוויזיון". (הראשון מתוך ארבעה).
הגששים ביצעו קטעי קישור בין השירים, ולקראת סוף התכנית ביצעו את השיר "אורחים לקיץ" (אצלנו בחצר).
את השיר ניתן לראות בעמוד היוטיוב של שייקה לוי:

-----------------------------

עד עכשיו עסקנו בכל קטעי הוידיאו שלא מתוך הDVD, מתחילת הדרך (אזור 1964) ועד סוף שנות ה70 (1979).
עכשיו נתמקד בקטעי הוידיאו המופיעים בDVD. (הקטעים בDVD מתחילים מ"עובדים עלינו" והלאה).

ההקלטה הראשונה שיצאה בקלטת וידיאו היא מההצגה "עובדים עלינו עבודה עברית".
אומנם ההצגה עלתה על הבמות ב1977, אבל ההקלטה היא מסביבות 1979. ניתן לזהות את הקטעים לפי התפאורה הצבעונית, רואים רקע של במה צבעונית עם כרזות של הגשש. בין הקטעים היו מעברים, שבהם שייקה מגלם שוטר, ופולי וגברי (בתפקיד עצמם) נמצאים בחקירה ומספרים לשוטר על המערכונים.

אם יש למישהו את הקלטת המקורית, נשמח את יוכל לתת פרטים עליה, כגון רשימת הקטעים המופיעה בקסטה לפי הסדר. סריקה של עטיפה קדמית ואחורית תעזור מאוד.

משום מה, כשיצאו 10 הDVD, הקלטת הזו פוזרה בDVD השונים. לא ברור מדוע לא יצאה הקלטת בדי וי די אחד (בהוצאה מחודשת של קלטת הוידיאו), ומדוע פוזרה במספר DVD, אבל זה מה שיש.

- הקלטת נפתחה ב"חקירה משטרתית" (שמופיעה בDVD1) שמהווה הקדמה למערכון "חכם מימון רוכב שנית" (DVD1). קטע הקישור אחרי חכם מימון נקרא "סוד קסם החרבות" (DVD1) שבה גברי מספר לשוטר (שייקה) את הסוד שבו הוא תלוי על החרב.

- הקטע הבא מופיע בהמשך של DVD1 והוא "חסכו ואמצו", עם הקדמה בו גברי ופולי מספרים לשייקה על שריפת הבנק.
לא ברור מדוע בDVD1 אחרי "סוד קסם החרבות" מופיעים הקטעים "זמזם את החיים" ו"כוסא מחשי" שבבירור לא שייכים להקלטה של עובדים עלינו, ורק אחריהם מופיע "חסכו ואמצו".
- השיר "המנגינה היא שקובעת" מופיע בDVD4 ושייך לתכנית.
- המערכון "שחקן כדורסל" מופיע בDVD יחד עם הקדמה בו גברי ופולי מספרים לשייקה על ההיסטריה בעקבות זכייתה של מכבי תל אביב באליפות אירופה בכדורסל.
- המערכונים "מוסך" ו"פלפילו" מופיעים בDVD5. אומנם "פלפילו" לא שייך לתכנית, אבל הופיע כהדרן, וכנראה סיים את ההצגה.

לסיכום, רשימת הקטעים מהופעה זו:
- חקירה משטרתית (DVD1)
- חכם מימון רוכב שנית (DVD1)
- סוד קסם החרבות (DVD1)
- הקדמה לחסכו ואמצו (DVD1)
- חסכו ואמצו (DVD1)
- המנגינה היא שקובעת (DVD4)
- פתיח שחקן כדורסל (DVD7)
- שחקן כדורסל (DVD7)
- מוסך (DVD5)
- פלפילו (DVD5)
 
-----------------------------

ההצגה הבאה היא מהתכנית "קרקר נגד קרקר". ניתן לזהות את הקטעים לפי הרקע הכחול והשטיח האדום.


- "ביום יפה הכל יפה" הוא שיר הפתיחה של ההצגה והוא לא מופיע בDVD, אבל שודר ב"חגיגה עם הגשש 2" במסגרת "שבת גשש - ערוץ 10" ביום שבת 21/9/2013.
- המערכון "קרקר נגד קרקר" מופיע בDVD5.
- המערכון "שירים שערים וטכנאים" מופיע בDVD1.
למערכון קיימת הקדמה ובו פולי וגברי מסבירים לשייקה (השוטר) על המערכון. זה לא שייך לקטעי הקישור שהופיעו בעובדים עלינו. כאן שייקה כשוטר בחולצה לבנה (בעובדים עלינו הוא בז'קט כהה). גברי עם חולצת פסים ופולי עם חולצת ג'ינס כחולה.

ההקדמה הזאת צולמה כנראה, כמה שנים לאחר מכן, כיוון ובהקדמה למערכון "זקני הגשש החיוור" (מופיע בDVD3) הגששים מופיעים באותם בגדים. המערכון "זקני הגשש החיוור" נכתב ל"חגיגה מספר 1" (הראשונה בחגיגות 25 השנה) ב1987, וכנראה אותה הקדמה ל"שירים שערים וטכנאים" היא מ87.
- "הקודחים בכביש" - גרסת המערכון הזאת לא מופיעה בDVD. הגרסה שמופיע בDVD9 היא גרסה מאוחרת יותר.
קטע מהמערכון המקורי שודר בפינת הפספוסים של יגאל שילון, בתכנית "סופסופ" עם גבי גזית (בו התארחו הגששים). בקטע ששודר ראו פספוס ובו ברגע שגברי מפעיל את המקדחה, אברם, מנהל ההצגה, היה אמור להפעיל את הטייפ שמשמיע רעש של מקדחה. הטייפ לא עבד, וכשפולי בא לבדוק מה קורה, שייקה חשב שהוא צריך להיכנס לבמה, ונכנס בזמן לא מתאים.

- "הצ'ופצ'יק של הקומקום" - גרסת המערכון הזאת לא מופיעה בDVD. הגרסה שמופיע בDVD1 היא גרסה מאוחרת יותר.
קטע קצר מאוד מהגרסה הזו (המקורית) הופיע בתכנית לזכרו של פולי "מצחוק ועד דמעות" (2007).

- בתכנית "ממני" עם מני פאר (1988), בסוף התכנית כשרצו הכתוביות הראו מקבץ מקטעים שונים של הגשש. מבין הקטעים ניתן לזהות את:
"השוטר ישעיהו" - רואים את שייקה מדבר במכשיר הקשר (על אותו רקע כחול).
- באותה תכנית רואים את פולי עם כובע נוצה. כנראה מהקטע "סיפור אהבה מהחיים".

אלו רשימת הקטעים שידועים לנו מתוך התכנית:
- ביום יפה הכל יפה
- קרקר נגד קרקר (DVD5)
- שירים שערים וטכנאים (DVD1)
- השוטר ישעיהו
- סיפור אהבה מהחיים
- הקודחים בכביש
- הצ'ופצ'יק של הקומקום

שאר הקטעים מההצגה לא ידועים. אם יש למישהו משהו להוסיף, שיקום.

-----------------------------

לפני שנגיע להצגה הבאה, נעסוק במספר קטעי וידיאו העוסקים בגששים בכבישים.
ישנם מספר מערכונים (חלקם מופיע בDVD5 ובDVD6 ונקראים "ישראלים בכביש") שנראה שהם לקוחים מאותו צילום. הקטעים הם לא מהופעה, אלא מצילומי חוץ.

- בקטע הראשון שנקרא "ישראלים בכביש " בDVD5 - הוא בעצם 'הגששים בעסקים'.
בקטע פוגש שייקה את פולי (שחוזר מריצה) ומראה לו את העיתון. השניים מדברים על ענייני כספים (קרן פסוליה). היות והשניים מדברים באמצע הכביש, עוברת מכונית ודורסת אותם. בסוף הקטע נראים השניים עם גבס והולכים על קביים. הם מדברים שוב על כספים - ריגר פשימן מתעניינים בתל השומר, נלך על זה? אז בוא נלך (ואז הם מורידים את הקביים ומתחילים ללכת).- הקטע השני מחולק ל3 ומופיע בDVD6 - הוא בעצם 'מלחמה בכביש'.
בחלק הראשון (שנקרא "ישראלים בכביש א'") הרכבים של שייקה וגברי חוסמים אחד את השני. כל אחד מבקש מהשני שיזוז, ושניהם מסרבים. פולי שמגיע לזירה מבקש משניהם שיזוזו, אך שניהם מסרבים, וכל אחד נכנס לאוטו שלו.
בחלק השני (שנקרא "ישראלים בכביש ב'") נוצר כבר פקק רציני, והשניים עומדים על דעתם שהאחר הוא זה שצריך לזוז. פולי (כנהג אחר) מבקש מהשניים שיוותרו, (יש לי אישה בהריון. - באיזה חודש אשתך? - שני, שלישי. - אז תכניס לרביעי ועוף מפה, טוב).
בחלק השלישי (שנקרא "ישראלים בכביש ג'") הלילה כבר יורד, גברי עושה מדורה ליד המכונית שלו, שייקה שוטף את האוטו, ופולי מתחיל למכור מזון (שתיה חמה, שתיה קרה..). שייקה ששוטף את האוטו שלו, משפריץ מים שפוגעים באוטו של גברי. גברי בתגובה, שופך חול על האוטו של שייקה. שייקה נוגע בראי של גברי ומתחילה מלחמה. השניים מוציאים קסדות, שכפצים ורובים, והקטע מסתיים כשפולי עובר עם החטיפים שהוא מוכר "בשטח אש".


- הקטע הבא נקרא "ישראלים בכביש ד'" ומופיע בDVD6 - הוא בעצם 'אדוני השוטר'.
פולי וגברי לבושים כנשים, ומדברים ביניהם באוטו ברמזור ירוק. לפתע מגיע השוטר (שייקה) ומבקש מהשניים לנסוע (מה זה פה, מספרה? מה זה נעמת פה?) לפתע נשמע רעש של תאונה.
אחר כך רואים את שייקה (כשוטר) רוכב על אופנוע ומסמן לגברי (באוטו צהוב) לעצור בצד. שייקה ניגש לרשום לגברי דו"ח, וגברי מתחיל בתירוצים. לבסוף שייקה אומר "איזה רמאי, אבל מה, שכנע אותי".

- הקטע הבא הוא "כולבוטק" - "מומחי תחבורה".
הקטע הזה לא מופיע בDVD. שודר בזמנו במערכוני הגשש בערוץ 2 (עם פתיחת הערוץ השני ב1993). שודר לאחרונה ב" חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב7/1/2014.
במערכון, גברי מראיין את סמי מרצדס, נהג מונית (שייקה), ואת אוטו סטרדה, איש משרד התחבורה (פולי), על מצב התחבורה בכבישים.
בהתחלה שייקה מדבר, וכל פעם שפולי מנסה להתבטא, שייקה לא נותן לו לדבר.
כשפולי מקבל את רשות הדיבור הוא מוצא את הפתרון לבעיות התחבורה בכבישים ומציע מכונית לכל המשפחה שמתאימה לנהג הישראלי: נגמ"ש זלדה.


- בתחילת נובמבר 2007, שבוע לאחר מותו של פולי, העלה Brando באתר טלויזיה נט מקבץ מאותם קטעי וידיאו.
הקטעים שהופיעו: כולבוטק, מלחמה בכביש חלקים א,ב,ג, אדוני השוטר, השוטר ישעיהו, פולי נכנס למכונית.
בחלק של "אדוני השוטר", אחרי ש2 הנשים (פולי וגברי) נוסעות, נשמעת תאונה ושייקה אומר: "לא, באדום עומדים" (מה שנחתך בDVD).
- לאחר מכן נראה המערכון "השוטר ישעיהו" כאשר שייקה לבוש בז'קט שחור (כמו בקטע של 2 הנשים). יכול להיות שחתכו את הגרסה הזו של "השוטר ישעיהו" מהDVD והעדיפו לשים גרסה חדשה יותר.

- בקטע האחרון "פולי נכנס למכונית", נראה פולי לבוש בז'קט לבן, ומנקה את האוטו שלו במברשת. לאחר מכן נכנס לאוטו, וכשמניע, משתנים פניו לפרצוף מפחיד (מעין סרט אימה).
בסוף הקטע (כשפולי נוסע) נשמעים אותם תופים שנשמעים בחלקים הראשונים של מלחמה בכביש. מכך ניתן להבין שהקטעים האחרונים (השוטר ישעיהו, ופולי במכונית) אכן שייכים לאותו רצף מערכונים.
- ישנו קטע נוסף, (לא בטוח שאכן שייך) והוא גרסה נוספת של "המוסך".
הגרסה הזו (שונה מגרסת ההופעה המופיעה בDVD) שודרה ב"מצחוק ועד דמעות" לזכרו של פולי (2007).
יכול להיות שקטע זה קשור, כיוון ומדובר על הגששים בכבישים, אבל לא בטוח.


נשאלת השאלה מתי צולמו הקטעים האלו. "השוטר ישעיהו" לקוח מתוך התכנית "קרקר נגד קרקר" שעלתה לראשונה ב1980.
בחלק השני של "מלחמה בכביש", גברי אומר לשייקה: "בגלל אנשים כמוך החזירו את ימית". ימית הוחזרה ב1982, ומכאן ניתן להבין כי הקטעים צולמו לא לפני 82. השנה המדויקת לא ידועה.

נשמח אם מישהו יוכל להוסיף מידע לגבי קטעים אלה (מאין נלקחו וכ'ו).
 
-----------------------------

ההצגה הבאה היא מהתכנית "בעבור חוקן דולרים".
הקטעים מהצגה זו מצולמים על רקע שחור, וניתן לזהות אותם לפי המיקרופונים (של רדיו, מלבניים כאלה).

ההצגה יצאה ב1985 (ליתר דיוק ב20/3/1985) וכנראה הוידיאו צולם באותה שנה.
בתכנית האירוח בערוץ הראשון "סיבה למסיבה" עם אילי גורליצקי (יוני 86) הראו קטע קצר מ"מגרש השדים". הוידיאו כנראה צולם ב85, ואם לא, אזי לא יאוחר מ86.

קטעי הוידיאו של ההופעה פוזרו בDVD ולא מופיעים ברצף.

- שיר הפתיחה "ערב טוב קהל נכבד" (נקרא גם "שיר פתיחה") פותח את DVD1. בשאר הDVD, מופיע קליפ (כחצי דקה) ובו תמונות ממערכונים (בהקלטה מאוחרת יותר). אותו קליפ פתח את תוכניות המערכונים של הגשש ששודרו עם פתיחתו של הערוץ השני (נובמבר 93). הקלטת השיר המלאה שודרה בתכניות המערכונים ההם וגם שודר (לא במלואו) ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ששודרה ב23-11-2013.
- המערכון "מגרש השדים" מופיע בDVD3.
למערכון קיימת הקדמה ובו פולי וגברי מסבירים לשייקה (השוטר) על המערכון. שייקה לבוש בחולצה לבנה עם כובע של שוטר (כמו בהקדמה ל"שירים שערים וטכנאים" מהתכנית הקודמת). אבל הלבוש של פולי וגברי שונה מזו שב"שירים שערים וטכנאים". פולי לבוש חולצת ג'ינס ומתחתיה חולצה שחורה, וגברי לבוש חולצת ג'ינס ומתחתיה חולצה לבנה. כנראה שגם הקדמה זו צולמה כמה שנים מאוחר יותר.- המערכון "שירה בציבור", והשיר הנלווה אליו "געגועים לשושנה" מופיעים בDVD3.
- המערכון "נמר בגבעתיים" מופיע בDVD4. למערכון קיימת הקדמה בה פולי מסביר על המערכון. פולי לובש חולצה שחורה (כנראה זו אותה חולצה מההקדמה של "מגרש השדים", הוא כנראה הוריד את ז'קט הג'ינס).
- המערכון "בעבור חוקן דולרים" מופיע בDVD6.
למערכון קיימת הקדמה בה שייקה מסביר על פיקסלה וציגלה ועל דולרים מתחת לבלטות.
שייקה כאן לובש חולצה צבעונית (בניגוד לחולצת השוטר הלבנה, מקודם). נראה כי הרקע הוא זהה להקדמות האחרות בתכנית.
- המערכון "המשמר האזרחי" מופיע בDVD1.
- המערכון "החוזרים מחו"ל" מופיע בDVD7.
- המערכון "כבד אווז" מופיע בDVD2.
- המערכון "פסטיבל שירי דיכאון" מופיע בDVD3.
- השיר "מים לדוד המלך" מושר אחרי המערכון (רואים את הבמה של "פסטיבל שירי דיכאון" ברקע). השיר לא שייך לתכנית, אבל בוצע כהדרן.
השיר בביצוע הזה לא מופיע בDVD. הביצוע הזה שודר ב"אז מה היה לנו שם" בערוץ 10 - ב1/10/2012.

לסיכום, רשימת הקטעים מהופעה זו:
- ערב טוב קהל נכבד (שיר פתיחה)
- מגרש השדים (DVD3)
- שירה בציבור (DVD3)
- געגועים לשושנה (DVD3)
- נמר בגבעתיים (DVD4)
- בעבור חוקן דולרים (DVD6)
- המשמר האזרחי (DVD1)
- החוזרים מחול (DVD7)
- כבד אווז (DVD2)
- פסטיבל שירי דיכאון (DVD3)
- מים לדוד המלך

-----------------------------

לפני שנגיע לתכנית הבאה, נעסוק בקטעים שהצטברו משנת 85 ועד סוף שנות ה80.
רב הקטעים לא הופיעו בDVD.

ב1985 הופיעו הגששים במופע אמי (ארגון אומני ישראל) ובצעו את השיר "יש לי חג".


בשנת 1985 הופיעו הגששים במחזמר "עוץ לי גוץ לי".
קטע הפתיחה "בוקר טוב" מההצגה הופיע בעמוד היוטיוב של עפרה חזה.


- אותו שיר "בוקר טוב" מ"עוץ לי גוץ לי" הופיע בביצוע נוסף בתכנית "סיבה למסיבה" עם אמנון פאר.
הביצוע הזה מופיע בעמוד היוטיוב הרשמי של אריק לביא:
משום מה נכתב שנת הביצוע כ1989 (למרות שהשנה אמורה להיות 1985).


ב1986 התארחו הגששים ב"סיבה למסיבה" עם רבקה מיכאלי ובצעו את "פסטיבל שירי דיכאון" בגרסה שונה מזו המופיעה בDVD. גרסת הDVD היא עם רקע שחור, וב"סיבה למסיבה" הרקע הוא צבעוני.
הקטע נפתח בקטע ניגון שבו הגששים נראים כנגנים ערבים הישובים על כסא. גברי מנגן על כינור, שייקה מתופף על דרבוקה ופולי מנגן על עוד. מאחוריהם נראית הבמה.
התכנית שודרה לאחרונה במסגרת שידורי הלילה של הערוץ הראשון בליל שישי 7/11/2014.ב1986 הופיעו הגששים בסרטם "הקרב על הוועד" ובצעו בסרט את שיר הנושא: "הקרב על הוועד". השיר והסרט יצאו בDVD.

ביוני 1986 התארחו הגששים ב"סיבה למסיבה" עם אילי גורליצקי (20/6/1986).
גורליצקי מציע לשלישיה משהו לשתות, והם מזמינים מהמלצר שתייה ואוכל.
אחר כך מדברים על "הקרב על הוועד" (שייקה אומר: "זה לא סרט מצחיק") ומראים קטע קצר.
גורליצקי אומר שזה מצחיק והגששים מנסים לשכנע אותו שזה לא מצחיק. הוא מזכיר את "חסכו ואמצו" וגברי עונה שזה לא מצחיק.
אחרי זה רואים קטע קצר מ"חסכו ואמצו". הגששים מנסים לשכנע את אילי שזה לא מצחיק. אחר כך אילי מזכיר את "המוסך".
רואים קטע קצר מ"המוסך". אילי מזכיר עוד קטע מצחיק "מגרש השדים" (הגששים שוב טוענים שזה לא מצחיק). רואים קטע קצר מהמערכון.
אחר כך מגיע המלצר עם החשבון. אילי מתעקש לשלם את החשבון ונבהל מהמחיר היקר. הגששים אומרים לו שזה מצחיק.


ב1986 התקיימה יום הולדת 60 לפשנל (ב28/10/1986).
קטע זכור מההופעה הוא המערכון של שייקה אופיר ודן בן אמוץ "אבו זאכי" על מחלק התה בחמאם.
גם הגששים השתתפו כמובן במסיבה, וסיפרו על תחילת הדרך. הגששים שרו את השירים שכל אחד הביא לגשש.
גברי את "עוזי עוזי". פולי את "שיר ערש לגשש החיוור". ושייקה את "פלפילו".


ב1987 השתתפו הגששים ב"הדרן לחיים חפר".
הם בצעו מערכון חדש של "הטבריינים" לכבודו של חיים חפר.
במערכון שייקה מדבר על "ספר הפזמונים של חיים חפר". פולי מתעקש שהוא לא מכיר את חיים חפר למרות שהם שרים שירים שלו (הפינג'אן, אדוני השופט, ערב במסחה). גם אחרי שפולי בעצמו שר את השירים של חיים חפר הוא מתעקש שהוא לא מכיר אותו. "רק חבל שמי שכתב שיר שכזה לא הוציא איזה ספר" - "אבל זה מה שהוא עשה" - "מי?" - "חיים חפר" - "לא מכיר".


ב1988 התארחו הגששים ב"ממני" עם מני פאר, ובצעו שם 2 מערכונים:
"דוקטור ז'יוואגו" - לא הגרסה שמופיעה בDVD2 (הגרסה בדי וי די היא על רקע שחור). בגרסה זו רואים רקע לבן של חדר בבית חולים.

"המכונית המגויסת" - גרסה שונה מזו בDVD7. (הגרסה בדי וי די הוא על רקע של מסך הקרנה). בגרסה הזו רואים ברקע אוהל. 


ב1988 הופיעו הגששים בתכנית האירוח "סופסופ" עם גבי גזית.
תחילה מציג יגאל שילון בפינת הפספוסים שלו קטע מ"הקודחים בכביש" מההצגה של "קרקר נגד קרקר" (זו עם השטיח האדום והרקע הכחול), שבו השמע של המקדחה לא מופעל בזמן.
אחרי מראיין גבי גזית את הגששים. לאחר מכן מבצעים הגששים 2 קטעים:
המערכון "המצילים של ש"ס" והשיר "העם החליט לשים טלית". 2 הקטעים האלו מופיעים בDVD1. ב1989 התארחו הגששים ב"חיים שכאלה" עם אפרים קישון (חלק ב). הגששים מנסים לספר בדיחה בדרך לחיפה (קטע שכתב קישון ללהקת הנחל).
מוצגים קטע קצר מ"אופסייד סטורי" (שמופיע בDVD).
אחר כך מעניקים הגששים לקישון את תואר "יקיר הגששים" (מסדר אבירי הגשש).


הגששים הופיעו עם פשנל ב"סיבה למסיבה" עם רבקה מיכאלי (רואים אותם על רקע תכלת).
באחת מהכתבות על הגששים הוצגו שניות בודדות מהתכנית. לא ידוע השנה המדויקת, ומה הגששים בצעו בתכנית.


-----------------------------

כאן נשאלת שאלה מאוד שאלתית, והיא איך מסודרים הקטעים שאינם שייכים ל"עובדים עלינו" ו"קרקר נגד קרקר".
ראשית חשוב לציין את ארבעת חגיגות חצי היובל בסוף שנות ה80.
פרטים על החגיגות נמצאים כאן:


"חגיגה מספר 1" הוקדשה לקטעים מ2 התכניות הראשונות שכתב שייקה אופיר והם "שמחת זקנתי" ו"תכנית ד".
ניתן לזהות את הקטעים מחגיגה זו, לפי הכיסאות עם הריפוד האדום שנמצאים בצד ימין של הבמה. ברב הקטעים לובשים הגששים וסטים.


"חגיגה מספר 2" הוקדשה לקטעים מ2 התכניות שכתב ניסים אלוני. התכנית השלישית "סינמה גשש", והתכנית הרביעית "קנטטה לשווארמה".
ניתן לזהות את הקטעים מחגיגה זו, כאשר החולצות שלובשים הגששים הם בצבע תכלת, עם עניבה כחולה ועליה נקודות לבנות. הרקע מאחוריהם הוא רקע של מסך הקרנה.


"חגיגה מספר 3" הוקדשה לקטעים מ2 התכניות שכתב יוסי בנאי. התכנית החמישית "קסיוס קליי נגד חלפון", והתכנית השישית "אופסייד סטורי".
ניתן לזהות את הקטעים מחגיגה זו, בו הלבוש זהה לחגיגה מספר 2 (כלומר החולצות שלובשים הגששים הם בצבע תכלת, עם עניבה כחולה ועליה נקודות לבנות). כאן הרקע שמאחוריהם הוא רקע שחור (לא מופיע מסך ההקרנה). 


"חגיגה מספר 4" הוקדשה לקטעים מ2 התכניות שכתב יוסי בנאי. התכנית השביעית "עובדים עלינו עבודה עברית", והתכנית השמינית "קרקר נגד קרקר".
ניתן לזהות את הקטעים מחגיגה זו, לפי הרקע השמימי.

-----------------------------

נתחיל ב"חגיגה מספר 1"
גרסת השמע שהוקלטה בידי גלי צה"ל הוקלטה בשנת 1987. נראה כי גם קטעי הוידיאו של החגיגה הוקלטו באותה שנה.
ב86 ב"סיבה למסיבה" עם אילי גורליצקי מראים קטעים מ"עובדים עלינו" (חסכו ואמצו) ומ"בעבור חוקן דולרים" (85) (מגרש השדים). כך שהחגיגה הראשונה הוקלטה אחרי 86.
ב88 התכנית "ממני" עם מני פאר, עוסקת ב"חגיגה מספר 2". בתחילת התכנית מראים קטעים מהחגיגה הראשונה - "הסיידים", "כלא שש". מני פאר אומר בסוף התכנית שאוטוטו החגיגה השלישית, ומכאן ניתן להבין, שכנראה החגיגה הראשונה יצאה ב87 (כמו בשמע), החגיגה השנייה ב88, והשלישית בסוף 88 או תחילת 89.

קטעי הוידיאו מחגיגה זו מפוזרים בDVD השונים. ננסה לרשום את הקטעים שכנראה שייכים להקלטה זו.

- המערכון שפותח את החגיגה הוא "זקני הגשש החיוור" ומופיע בDVD3.
הגששים אוחזים במקלות, גברי עם ווסט אפור, שייקה עם ווסט חום, ופולי עם ז'קט שחור.
למערכון קיימת הקדמה ובה פולי וגברי מסבירים לשייקה (השוטר) על המערכון. שייקה כשוטר בחולצה לבנה, גברי עם חולצת פסים ופולי עם חולצת ג'ינס כחולה. אותו לבוש של ההקדמה ל"שירים שערים וטכנאים" מ"קרקר נגד קרקר".
- המערכון "דייג אוהב דגים" מופיע בDVD6. הגששים לובשים אותו לבוש כמו בזקני הגשש החיוור.
- השיר "דייג ביום סגריר" מופיע בDVD6. שיר ההמשך למערכון "דייג אוהב דגים".
- השיר "מה הוא עושה לה" מופיע בDVD3. הגששים נכנסים לבמה, כאשר גברי לובש ז'קט חום, שייקה לובש וסט חום (שלבש קודם), וגם פולי לובש וסט חום.
- מערכון "הסיידים" מופיע בDVD5. במערכון הזה רק גברי לובש ווסט (אדום).
- מערכון "תיבת הדואר" מופיע בDVD2.
- השיר "שם בכביש דימונה" לא מופיע בDVD. שודר ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב7/12/2013.
- השיר "אח איזה לילה" מופיע בDVD6 ללא הקדמה. בהקדמה נכנסים הגששים לבמה וכל אחד מדליק סיגריה. ההקדמה שודרה ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב14/1/2014.
- המערכון "כותב הבקשות" מופיע בDVD6. למערכון קיימת הקדמה (שמופיעה בDVD6) בו מסביר פולי על כותב הבקשות (נראה כי זה המשך ל"אח איזה לילה"). הרקע של המערכון לא דומה לקטעים המופיעים בתכנית (מאחוריהם יש שלט שכתוב "מ. מזרחי נוטריון"), כנראה שהמערכון לא בוצע בהצגה הזו, אלא הוקרן בוידיאו. ההקדמה שייכת בוודאות להצגה.
- המערכון "בית המשפט" (אנגלנדר) מופיע בDVD7.
- המערכון "כלא שש" ושיר ההמשך "עוזי עוזי" מופיעים בDVD2.
קיימת למערכון הקדמה בה פולי וגברי מסבירים לשוטר (שייקה) על המערכון. הגששים לבושים כמו בהקדמה למערכון "זקני הגשש החיוור".
- למערכון "כלא שש" ולשיר ההמשך "עוזי עוזי" קיימת גרסה נוספת.
"אז מה היה לנו שם" בערוץ 10 ב8/10/2012
בגרסת הDVD פולי נכנס ואומר: "אתם מהטלוויזיה, הא? את רפי? אני יודע אמרו לי בשער, תיכף אני אקרא אותו, רק רגע"
בגרסה ששודרה בערוץ 10 פולי נכנס ואומר: "אתם מהטלוויזיה? נגמר השביתה? אה, כל הכבוד לכם."
לקראת סוף המערכון, בגרסה של ערוץ 10, פולי אומר על רפי לירי (גברי): "תדע לך שאני מכניס לו ניירות ועפרונות ומחקים, ככה כמו זה, המשורר הזה, צ'רנוחה". כששייקה אומר "אולי טשרניחובסקי", פולי משיב "טשרני, טשרני.. מה שאתה אומר. טשרניביבסקי". רואים את גברי צוחק.
ב2 הגרסאות רואים את הכיסאות עם הריפוד האדום.

כאן יש לנו שאלה קטנטנה (גם על שאלות גדולות התאמנו לענות).
ישנם כמה קטעים שאומנם התפאורה נראית כשייכת להצגה זו (הכיסאות עם הריפוד האדום) והגששים לובשים וסטים, אך הקטעים עצמם לא שייכים לחגיגה, ולא ל2 התכניות שכתב שייקה אופיר. נראה כי כנראה הוצגו כהדרן.
- המערכון "חורבה" מופיע בDVD3.
- המערכון "השליח בבנק" מופיע בDVD6.
- המערכון "שביתת רעב" מופיע בDVD2. למערכון קיימת הקדמה. המערכון שודר עם ההקדמה ב"אז מה היה לנו שם" בערוץ 10 ב1/10/2012. את ההקדמה שייקה פותח כשאומר "במסגרת תכניתינו המצלמה המשוטטת..". ההקדמה לא מופיעה בDVD.

- השיר "מים לדוד המלך" אמנם לא שייך לתכניות של שייקה אופיר אבל הופיע כהדרן שסיים את החגיגה בגרסת השמע, וכנראה שייך לתכנית (גם לפי הרקע, הכיסאות עם הריפוד האדום).

לסיכום, רשימת הקטעים מהופעה זו:
- הקדמה לזקני הגשש החיוור (DVD3)
- זקני הגשש החיוור (DVD3)
- דייג אוהב דגים (DVD6)
- דייג ביום סגריר (DVD6)
- מה הוא עושה לה (DVD3)
- הסיידים (DVD5)
- תיבת הדואר (DVD2)
- שם בכביש דימונה
- אח איזה לילה (DVD6 ללא הקדמה של פולי)
- כותב הבקשות (DVD6)
- בית המשפט (אנגלנדר) (DVD7)
- כלא 6 (DVD2)
- עוזי עוזי (DVD2)
- חורבה (DVD3) (?)
- השליח בבנק (DVD6) (?)
- שביתת רעב (DVD2 ללא ההקדמה של שייקה) (?)
- מים לדוד המלך (DVD5)

------------------------------

חגיגה מספר 2
חגיגה זו צולמה ב1988. התכנית "ממני" עם מני פאר (88) עסקה בחגיגה זו, וממנה ניתן להבין כי החגיגה היתה באותה שנה (מני פאר אמר: "רוצו לראות את חגיגה מספר 2.. ").

קטעי הוידיאו מחגיגה זו מפוזרים בDVD השונים. ננסה לרשום את הקטעים שכנראה שייכים להקלטה זו.

- השיר הפותח את החגיגה הוא "כולם חכמים כולם" והוא מופיע בDVD5.
- המערכון הבא הוא "קפיטריה בטבריה" והוא מופיע בDVD6.
למערכון קיימת הקדמה של שייקה לוי שבה הוא אומר: "אנחנו שמחים מאוד שבאתם לראות גם את החגיגה השנייה שלנו. אני אפילו רואה פה כמה פרצופים מוכרים. הנה אשתי שם, אני רואה" ומספר על כך שחיל אוויר גנבו מהגששים רעיון, אווירון דוד.
המערכון שמופיע בDVD מופיע ללא ההקדמה.
המערכון עם ההקדמה שודר בחגיגה עם הגשש במסגרת "שבת גשש" בערוץ 10 ב21/9/2013.
- השיר "אהובתי יעל" מופיע בDVD4.
- המערכון "חכם מימון רופא אליל" מופיע בDVD4.
- המערכון "כדורגל מקצועי" מופיע בDVD7.
- המערכון "המכונית המגויסת" מופיע בDVD7 (בגרסה העברית ואחריה היידיש).
- המערכון "הגנגסטרים המתנדבים" ושיר ההמשך "איפה כל החברה" מופיעים בDVD5. בDVD מופיע ההקדמה של גברי (לבוש בחולצת ג'ינס לבן).
אחריו מופיע סרטון בשחור לבן (מ1967) בו הגששים לבושים שחורים ושייקה אומר "וולקאם טו ארץ". הוידיאו הזה בשחור לבן שייך לאותם סרטונים קצרים שהופיעו בתכניות המקוריות של "סינמה גשש" וכנראה הופיעו גם על מסך ההקרנה בחגיגה הזו.
- השיר "אל תלחץ על הבננה" לא מופיע בDVD. השיר שודר ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 10 ב20/9/2012. בשיר נראים הגששים כאשר כובעי סומבררו לראשם.
לפני השיר שודר הקטע "תריסר הנועזים (לאחר הניכויים)" מ1969 שבו הגששים רוכבים על חמורים, וכשכלב נובח הם נסים על נפשם. הסרטון הזה שודר בתכניות המקוריות של "קנטטה לשווארמה" (69) וכנראה הוקרן גם על מסך ההקרנה בחגיגה זו.
- המערכון "פגז קומפוט" מופיע בDVD6.
- המערכון "חלפון" מופיע בDVD7.

- המערכון "הגל הקל" פוזר על גבי שלושה DVD.
- החלק הראשון של המערכון מופיע בDVD3. הקטעים ממנו:
הקדמה (עמק חפר), שעון חול, הדים ממגרש הספורט, בוקר טוב לך עקרת הבית, הורעלה, זרעונית, לקרדה.
- החלק השני של המערכון מופיע בDVD4. הקטעים ממנו:
שעועית, נהג זהיר.
- החלק השלישי של המערכון מופיע בDVD5. הקטעים ממנו:
מר נחשון.

- המערכון "דוקטור ז'יוואגו" אמנם שייך לרצף המערכונים של "הגל הקל" (מהתכנית "סינמה גשש" - 1967) ומופיע בגרסת השמע של "חגיגה מספר 2", אבל כאן הצילום נראה מ"חגיגה מספר 3". לכן הוא לא נכנס לרשימה.

- הקטע שסוגר את החגיגה הוא "מעבר נשים".
גברי מודה לקהל, ושואל אותם מהם הקטעים שהם רוצים שהגשש יבצעו. לאחר שהקהל זורק שמות של מערכונים, הוא אומר שהוא חייב לדבר עם חבריו ללהקה, ומודיע כי בחגיגה הבאה יבצעו קטעים, כיוון ופולי ושייקה התלבשו ללכת הביתה. ואז מופיעים פולי ושייקה בבגדי נשים, ונסגר המסך.
המערכון לא מופיע על גבי DVD, אך שודר בחגיגה עם הגשש החיוור, בערוץ 24 ב7/1/2014.

לסיכום, רשימת הקטעים מהופעה זו:
- כולם חכמים כולם (DVD5)
- קפיטריה בטבריה (DVD6 מופיע ללא ההקדמה)
- אהובתי יעל (DVD4)
- חכם מימון רופא אליל (DVD4)
- כדורגל מקצועי (DVD7)
- המכונית המגויסת (DVD7)
- הגנגסטרים המתנדבים (DVD5)
- איפה כל החברה (DVD5)
- אל תלחץ על הבננה
- פגז קומפוט (DVD6)
- חלפון (DVD7)
- הגל הקל א (DVD3):
הקדמה (עמק חפר), שעון חול, הדים ממגרש הספורט, בוקר טוב לך עקרת הבית, הורעלה, זרעונית, לקרדה
- הגל הקל ב (DVD4): שעועית, נהג זהיר
- הגל הקל ג (DVD5): מר נחשון
- מעבר נשים
  
-----------------------------

חגיגה מספר 3
בתכנית "ממני" עם מני פאר, שעסקה ב"חגיגה מספר 2", לקראת סוף התכנית אמר מני פאר ש"חגיגה מספר 3 אוטוטו בדרך".
כנראה החגיגה צולמה בסוף 88 או תחילת  89 (תבוא סוף כסלו תחילת נובמבר..).

קטעי הוידיאו מחגיגה זו מפוזרים בDVD השונים. ננסה לרשום את הקטעים שכנראה שייכים להקלטה זו.

- השיר "עובדים עלינו עבודה עברית" מופיע בDVD2. אומנם השיר אמור להיות שייך לחגיגה מספר 4, אך רואים כי הוא שייך לחגיגה השלישית.
- המערכון "שבת שלום" מופיע בDVD2.
- המערכון "שיח טבחים" מופיע בDVD4. למערכון קיימת הקדמה בה פולי מסביר על המערכון. פולי לבוש בחולצה שחורה (כמו בהקדמה ל"נמר בגבעתיים").
- השיר "בין הזמנים" מופיע ב
DVD4. הגששים לבושים כמו במערכון "שיח טבחים".
- המערכון "אמן כן יהי רזון" מופיע בDVD3. למערכון קיימת הקדמה של שייקה ופולי, בה את מתארים את פיקסלה וציגלה - רעיון עתידני. שייקה לבוש חולצה לבנה ופולי חולצת ג'ינס כחולה.
- השיר "זמזם את החיים" מופיע בDVD1.
- המערכון "אופסייד סטורי" מופיע בDVD2.
- המערכון "שוק הספרים" מופיע בDVD4. למערכון קיימת הקדמה בה שייקה השוטר, שואל את פולי על מעשיו בשוק הספרים. שייקה לובש חולצה לבנה, פולי חולצה שחורה וגברי חולצת ג'ינס בהירה/לבנה.
- המערכון "כוסא מחשי" מופיע ב
DVD1.
- המערכון "הצ'ופצ'יק של הקומקום" מופיע בDVD1.
- המערכון "דוקטור ז'יוואגו" מופיע בDVD2. אמנם המערכון שייך ל"גל הקל", אך לא רואים את מסך ההקרנה, ששם מופיעים שאר הקטעים מהגל הקל. מכאן נראה כי המערכון הוצג בחגיגה מספר 3.
- המערכון "נימוסין והליכות" מופיע בDVD5.
- המערכון "הקבלנים" מופיע בDVD4.
- המערכון "זכרונות ארץ ישראל" מופיע בDVD4 (אחרי המערכון "נהג זהיר". משום מה הוא נרשם בעטיפה כשייך ל"הגל הקל ב", למרות שהוא חלק מ"הכה את המומחה"). בסדרת המערכונים ששודרה עם עלייתו של הערוץ השני (סוף 93), שודר המערכון כאשר בסוף המערכון, גברי רודף אחרי פולי ובסוף הגששים משתחווים (כנראה שקטע זה סיים את חגיגה מספר 3) - אז הופיעו כתוביות הסיום.
בכל אופן, הקטע האחרון לא נכלל בDVD.

לסיכום, רשימת הקטעים מהופעה זו:
- עובדים עלינו עבודה עברית (DVD2)
- שבת שלום (DVD2)
- שיח טבחים (DVD4 כולל הקדמה)
- בין הזמנים (DVD4)
- אמן כן יהי רזון (DVD3)
- זמזם את החיים (DVD1)
- אופסייד סטורי (DVD2)
- שוק הספרים (DVD4)
- כוסא מחשי (DVD1)
- הצ'ופצ'יק של הקומקום (DVD1)
- דוקטור ז'יוואגו (DVD2)
- נימוסין והליכות (DVD5)
- הקבלנים (DVD4)
- זכרונות ארץ ישראל (DVD4 ללא הסיום בהם הגששים משתחווים)

-----------------------------

חגיגה מספר 4
החגיגה התקיימה ב1989. לא ברור האם הצילומים השייכים לחגיגה זו צולמה ב89, או ב93 שאז צולמו שאר הקטעים.

עד עכשיו (עד חגיגה מספר 3, כולל) כיסינו את חמשת הDVD הראשונים.
בניגוד לחגיגות הקודמות, כאן רב הקטעים רוכזו בDVD8, אבל זה לא הקלטה מלאה של החגיגה כיוון ויש קטעים שלא שייכים (כמו "שני שקי שינה", "האישה היחידה בחיי", "אחותי רוחמה").

ננסה לרשום את הקטעים שכנראה שייכים לחגיגה הזו.
בניגוד לשלושת החגיגות הקודמות, כאן התפאורה היא צבעונית, אך לא תמיד זהה בכל המערכונים.

ישנם מספר קטעים עם רקע שמימי כחול, ורואים צורה של בניינים:

- "שרים והדלפות" (DVD8)
- "דמי חסות" (DVD8)
- "בנקים עליך" (DVD8)
- "השוטר ישעיהו" (DVD8)
- "הקודחים בכביש" (DVD9)

יש קטע אחד ובו הרקע משתנה לבניינים עם כיתוב באנגלית, ולמעלה כוכבים (כנראה מותאם למערכון) והוא:
- "היורדים" (DVD8)


ישנם 2 קטעים בהם התפאורה משתנת לרקיע שמימי עם נקודה כתומה (שמש), והם המערכונים של טבריה:
- "המשוגעים לדבר" (DVD8). במערכון הזה פולי וגברי לבושים בלבן (פולי לובש מתחת טרנינג כחול ומכנס אדום). שייקה לובש ז'קט שחור.
- "מעוז כור ישועתי" - המערכון לא מופיע בDVD. שודר ב"אז מה היה לנו שם" בערוץ 10 ב8/10/2012, וב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב7/12/2013. במערכון הזה כל השלושה לבושים בלבן.


ישנם מספר קטעים בו רואים תריסים על רקע צהוב. המערכונים הם:
- "בית המשפט" (77) - נקרא גם "הנחות בבית המשפט" (DVD8).
- "האינסטלטור". לא מופיע בDVD. שודר ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב30/11/2013.
- "יועץ לענייני נישואין" - הגרסה הזאת (על הרקע הצהוב) לא מופיעה בDVD. על המערכון בגרסה הזו ניתן ללמוד מהתמונה שהעלה נחום עסיס.
התמונה צולמה ע"י נחום עסיס

- המערכון "יועץ לענייני נישואין" מופיע בDVD8 בגרסה אחרת ברקע כחול בהיר. לא ברור לאין שייכת הגרסה הזו, אולי לקטעים שהוקלטו ב1993 (אבל אז הרקע היה כהה יותר).

-----------------------------

התכנית הבאה היא "כוסות רוח".

ההצגה עלתה על הבמות במרץ 91, וכנראה צולמה בוידיאו באותה שנה.
יצאו קלטות וידיאו (בשני חלקים) של ההצגה הזאת.

אם יש למישהו את הקלטת המקורית, נשמח את יוכל לתת פרטים עליה, כגון רשימת הקטעים המופיעה בקסטה לפי הסדר. סריקה של עטיפה קדמית ואחורית תעזור מאוד.

הקטעים מההצגה מופיעים בDVD9 ובDVD10.
כל הקטעים מההצגה מופיעים מלבד המערכון "בזק שלום" שלא ידוע האם צולם.

משום מה, 2 הDVD לא יצאו באופן זהה להוצאה בקלטות. ישנם קטעים לא שייכים ששולבו ב2 הDVD האלו: "לילות יפו" בDVD9, ו"למה צחקה מיכל" בDVD10.
לא ברור האם סדר הקטעים בשני הDVD זהה לסדר בקלטות.

רשימת הקטעים מתוך ההצגה המופיעים בDVD:
- "שיבוא לכם הכל ממול" (DVD9)
- "משיח דופק בדלת" (DVD9)
- "קדם ארוויזיון" (DVD9)
- "ים שמיים ועיניים" (DVD9)
- "הרוסים באים" (DVD9)
- "מאז מקדם מעולם" (DVD9)
- "סופר סקס פארם סנטר" (DVD10)
- "סלסלה" (DVD10)
- "ילד יצירתי" (DVD10)
- "חור באוזניים" (DVD10)
- "חתונת הדמים" (DVD10)

 
לפני יציאת התכנית שודרה כתבה ב"יומן סופשבוע" בערוץ הראשון (המנחה דניאל פאר). הכתב הוא מנשה רז.

הכתבה מלווה את החזרות הראשונות של כוסות רוח במתנ"ס של רמת אביב ובשלבים שקדמו להצגות ההרצה הראשונות. הכתבה צולמה לפני עליית התכנית לבמות. (מנשה רז אמר שעברו 5 שנים מהתכנית הקודמת. הכוונה ל"בעבור חוקן דולרים" - 85).

בכתבה רואים את יוסי בנאי והגששים סביב שולחן (פשנל יושב מאחור) ומדברים על הרעיון של המערכון "קדם ארוויזיון".
אחר כך רואים חזרה ובה רואים את קובי אושרת על הפסנתר והגששים שרים את "ים שמיים בעיניים".
רואים קטע של "קדם ארוויזיון", ואחריו מתראיינים יוסי בנאי, ד"ר דוד אלכסנדר, פרופ' גרשון שקד.
רואים קטע של "סופר סקס פארם סנטר" שנקרא אז "פיקסלה וציגלה - משרד לנערות ליווי".
רואים את הגששים בחזרה עם קובי אושרת לשיר "חור באזניים".
רואים קטע של "הרוסים באים", ואז פולי ושייקה מתראיינים, ורואים קטע של "נוני - ילד יצירתי".
גברי מתראיין ואז רואים קטע שמבצעים הגששים ליד השולחן (בפני יוסי בנאי), קטע שלא נכנס להצגה ("השדרן המלחשש") והוא "קיאק בלילה" עם יוסי קיאק (על משקל יוסי סיאס).
במערכון שנגנז, פולי הוא מאזינה שמעריצה את יוסי קיאק (שייקה), ומשמיעה לו מילים שהוא אמר על אהבה: "אתה אמרת שלאהוב זה כמו צנים קצוץ כנף שמחפש בתוך טוסטר חייו הלוהטים את מרגרינת בגרותו הנמסה", שייקה מתקן אותו: "את חמאת בגרותו הנמסה" ואז פולי אומר: "זכרתי משהו שמורחים".
המאזינה כתבה לו שיר ("תחת ידי השמאלית") ומקריאה אותו, בסוף היא אומרת לו "אל תשכח אותי פנינה מאשדוד, הידועה בתור מזל מאופקים", בסוף היא (פולי) שואלת: "למה התחתנת עם אישה אחרת?". שייקה אומר שמחכה עוד שיחה, וכשגברי מתחיל לדבר הכתבה נגמרת.


-----------------------------

שאר הקטעים שמופיעים בDVD צולמו כנראה ב1993 לקראת מערכוני הגשש ששודרה בערוץ 2 המסחרי עם עלייתו לאוויר.

רב הקטעים צולמו על רקע כחול.
הקטעים הבאים צולמו ברקע כחול עם שמיים כחולים:
- "סיפור אהבה מהחיים" (DVD8). הגששים לבושים כנגנים ספרדיים.
- "האישה היחידה בחיי" (DVD8). הגששים לבושים כאיכרים.
- "אחותי רוחמה" (DVD8). החציר מ"האישה היחידה בחיי" נשאר והגששים לובשים לבן, פולי עם וסט צהוב, גברי עם אדום ושייקה עם ירוק. הגששים עם תסרוקות אפרו.
- "למה צחקה מיכל" (DVD10). הגששים לובשים תלבושות תנ"כיות.
- "שירת הבירבור" - לא מופיע בDVD. שודר בזמנו במערכוני הגשש ב93, ולאחרונה ב"חגיגה עם הגשש החיוור" בערוץ 24 ב7/12/2013. הגששים יושבים סביב שולחן, פולי לובש חולצה אדומה וז'קט משובץ, שייקה עם חולצה צהובה וז'קט אפור, גברי עם חולצה ירוקה וז'קט פסים חום.


על רקע כחול (ללא שמיים), צולמו הקטעים:
- "שלום כתה א" (DVD6) - הגששים לבושים כילדים עם סרבלים ירוקים עם כתפיות.
- "יפות יפות" (DVD7) - הגששים יושבים סביב שולחן, שייקה עם ז'קט טורקיז, פולי עם ז'קט צהוב, גברי עם ז'קט אדום.
- "החיים הקשים, בוכים לך מולדת" (DVD7) - הגששים עם ז'קטים שחורים, עם אותה עניבה שבשיר "יפות יפות.
- "מרקו פולו" (DVD7) - הגששים בתלבושת מימי הביניים.
- "הטלפון" (DVD7) - פולי ושייקה עם סרבל כחול בהיר.
"לילות יפו" (DVD9). הגששים לבושים בלבוש שחור, עם חולצות כמו של גברי בשיר הטלפון.


- "זאת שמעל לכל המצופה" - לא מופיע בDVD, אך מופיע בעמוד היוטיוב של שייקה לוי:
הגששים לובשים בגדים צבאיים.
- "שני שקי שינה" (DVD8) - פולי וגברי עם חולצה לבנה, שייקה עם חולצה ורודה.
- "הלאה" - השיר לא מופיע בDVD, אך מופיע בעמוד היוטיוב של שייקה לוי:
https://www.youtube.com/watch?v=z-OpnBf-JNI
הגששים לבושים כמו ב"שני שקי שינה" ונראים תמונות במהלך הקליפ.
- "היה נעים" לא מופיע בDVD, שודר ב"חגיגה עם הגשש" בערוץ 10 ב25/4/2012 בסוף התכנית.

-----------------------------

עד כאן הקטעים שהופיעו בDVD. מעכשיו נעסוק בקטעים נוספים שלא הופיעו בDVD.

ב94 כיכבו הגששים במספר פרסומות לטוטו.

לפני שנגיע לפרסומות של הטוטו, כדאי להיזכר בפרסומת למשקה קריסטל מ1982 - "החום בוטל שותים קריסטל".
בפרסומת ישנם מספר סצנות:
גברי אומר במסיבת עיתונאים: "בישיבה מהיום הוחלט: החום בוטל שותים קריסטל"
רואים עגלה של תינוק (פולי בתוכה) ששותה קריסטל, שייקה וגברי מציעים לו להתחלף ולוקחים לו את הבקבוק. פולי התינוק אומר: "תחזיר את הקריסטל, פרא אדם".
הגששים הם כבאים, ומגיעים לדוכן ומבקשים קריסטל באופן דחוף. המוכר שואל: "מה עם כסף?" גברי משיב: "תודה יש לנו".
פולי משתזף ויוצאים ממנו אדים, שייקה שרואה את הדבר מבקש משהו צונן דחוף מהמלצר גברי. שייקה שותה את הקריסטל ושואל את פולי: "איך עכשיו?" פולי משיב "הרבה יותר טוב".
פולי מאמן כדורסל, שנותן לשחקנים שלו כהי העור (גברי ושייקה) קריסטל.
הגששים הם מטיילים, שמטפסים על הר. שייקה אומר: "כאן צוק פשלה, שם אין פשלה", גברי שואל: "הבאת את הקריסטל", פולי עונה: "שכחתי", שייקה אומר: "פה יש פשלה".

ועכשיו לפרסומות של הטוטו:

1) בפרסומת הראשונה, הגששים לבושים במערכון "סופר סקס פארם סנטר". גברי מספר לפולי שהשבוע בטוטו 10 מיליון. שייקה (שמחופש ליולנדה) שואל מה הוא אומר. כשהשלושה משתחווים, ומספרים לשייקה על גובה הפרס, שייקה מתעלף.

2) בפרסומת השנייה, גברי נכנס לחדר בבית חולים ורוצה לספר לאביו שמאושפז (שייקה) שזכה בפרס הראשון בטוטו. הרופא (פולי) אומר לו שבמצבו של אביו אסור לו להתרגש. הרופא (פולי) שואל את שייקה, מה היה אומר לו היה מבשר לו שזכה במיליון שקל בטוטו, שייקה משיב שהיה נותן לרופא מאה אלף. פולי שואל ומה היה עושה, לו היה זוכה בעשרה מיליון שקל. שייקה אומר שהיה נותן לו חצי. אחר כך רואים את פולי מאושפז במיטה, ושייקה וגברי לבושים בחליפות. גברי אומר לשייקה: "אבא, תראה מה עשית לדוקטור", שייקה משיב: "צחקתי איתו, מה אסור לצחוק?".

3) הפרסומת הבאה "מלא טוטו מלא כסף" היא שיר.
בתחילת הקליפ הופכים הגששים משלושה ההולכים בחליפות שחורות לחליפות של מים לדוד המלך (מלא טוטו מלא כסף / אצלינו אין משחק אחר / שים 2, X, אחד וטוטו תיכף / אתה הופך לטוטו טוליונר)
שייקה בדמות של ג'ו חמיד מספר על פולי (מהמערכון פלפילו):
אחי הביא 15 בטוטו / הפך לטוטו טוליונר (הטוטו מיי לאב) / קנה מטוס פרטי במקום האוטו / אבל נשאר גם טוטו של חבר
אחר הגששים שרים את השיר כמייקל ג'קסון וכלהקת רוק כבד.

4) הפרסומת "כל שבת טוטוליונר":
הגששים צילמו קליפ למילות השיר:
אאוט, קרן, פנדל, גול / מלא מלא מלא טוטו / מלא מלא מלא כסף / כל שבת זה מתגבר / כל שבת טוטוליונר / כל שבת טוטוליונר.
בקליפ הם משמשים מספר תפקידים במשחק הכדורגל: כשחקנים, כמעודדות, כאוהדים, כשופט (פולי), וכשוער (גברי).

5) טוטו עולמי
הפרסומת לטוטו עולמי (ניחוש המשחקים במונדיאל 94 בארה"ב) בה אומר גברי: " גול! איטליה אונו, דליית אל כרמלו זירו".

6) מר לוי
בפרסומת שייקה, (או כפי שהוא נקרא בפרסומת - מר לוי) עומד בתור ומסתיר את עצמו בעזרת שקית. כשעובר המנהל (פולי) עם סגנו (גברי) הוא אומר לשייקה: "מר לוי, מתחבאים?", שייקה משיב שהם לא מבינים והוא בא להפקיד. השלושה עולים במעלית לקומתו של המנהל ופולי (המנהל) אומר לשייקה: "נגמר האשראי שאפשר להעניק לך.. מהיום החשבון שלך מוגבל". סגנו של המנהל (גברי) מציץ בצ'ק, וקורא למנהל (שקוראים לו מר ורסאנו, שכבר הולך לחדרו). כשמבין המנהל כי שייקה הוא כבר לא עני שחרג ממסגרת האשראי שלו, אלא מיליונר, חוזר פולי לעבר המעלית ואומר שהחשבון מוגדל (במקום מוגבל). כשהמעלית נסגרת (ובתוכה שייקה שירד כבר לקומה למטה) מטיח פולי בסגנו: "מוגדל.. מוגבל שכמוך".

* ב3 הקטעים הבאים יושבים הגששים סביב שולחן בתחנת טוטו וממלאים טוטו.

7) שיחות טוטו (גברי)
פולי מזכיר לשייקה שהביא 4 בטוטו. שייקה אומר שהוא מילא נכון, הקבוצות לא שיחקו נכון.
גברי אומר ששייקה מזכיר לו את ההוא שהיה בא כל שבוע מעכו לכותל ושם פתק "ריבונו של עולם, תעשה שאני אזכה פעם בטוטו". ככה שנים, יום אחד בא המלאך גבריאל ואומר: תעשה שיזכה המסכן. הוא אומר: על העיני ועל הראסי רק שימלא טופס הקמצן.
שייקה אומר: "בדיחה ישנה", גברי שואל אותו: "אז למה אתה צוחק" ושייקה משיב: "מפחד".

8) שיחות טוטו (שייקה)
שייקה מספר של חיים מהשווארמה שבא אל משה מהפיטות ומבקש ממנו שייקח את הטופס שלו וישלח לו אותו. כשמגיע לתחנה נכנס המנג'ר של סקצית ראש העין ומודיע שהשוער שלו פצוע והוא מעלה במקומו את השוער של הנוער. משה מהפיטות לוקח את הטופס שלו ושל חיים מהשווארמה ומשנה לשניהם את הניחוש. חיים מהשווארמה מוציא 15 ומשה מהפיטות מוציא 5. גברי שואל מה הוא רוצה להגיד בזה, ושייקה עונה ששווארמה הולך טוב עם פיתה.

9) שיחות טוטו (פולי)
פולי מספר סיפור ש"אתם תשתגעו". הוא יושב אצל גיסו בחצר ביום שבת ושומעים שירים ושערים, וגיסו צועק ליפה, שהוא עשה 15 בטוטו. יפה נכנסת ואומרת לו מכל ערימת הטפסים שהוא שלח, דווקא את הטופס של ה15 הוא שכח בכיס. גברי אומר שאפשר להשתגע. פולי אומר שהוא (גיסו) השתגע. שייקה שואל: "השתגע?", פולי אומר: " תגיד לי אתה השתגעת, אומר לך השתגע", ושייקה אומר: "מסכנה יפה, אשה משגעת".

10) טוטו בסגנון מזרחי
הגששים במועדון מזרחי שרים למנגינה של פלפילו: "מלא שמחה בלב / נשכח גם הכאב / הטוטו בחיים אותי יסדר / הכסף אותי לא יסנוור / פי טוטו איי טולד יו / פול מאני איי טל יו / מלא טוטו / מלא כסף".
בפרסומת הגששים במספר תפקידים: בתפקיד הלהקה המזרחית, הסולן (שייקה), הקהל, המלצר (גברי), הבליין שרוקד (פולי), הנגן העיוור (גברי - "הכסף אותי לא יסנוור") וכמובן הרקדנית בטן (שייקה).

11) טוטו יפות יפות
הגששים שרים את "יפות יפות" במילים חדשות לכבוד הטוטו.

תמונות (מאלבום ראשון) ניתן לראות כאן:
https://www.facebook.com/profile.php?id=1271118398&sk=photos&collection_token=1271118398%3A2305272732%3A69&set=a.1974921693977.2098131.1271118398&type=3

12) החלה עונת הכסף הגדול
הסרטון צולם בתחילת עונת 1994/95 (על הצ'ק כתוב 10/1994).
הגששים שרים את השיר: המדינה כבר מוכנה / לסיפתח של העונה / זאת השנה שתביא את המכה / תביא גם תביא, אינשאללה.
הגששים מתכוננים לעונה החדשה - צובעים את הפנים, מכינים את החצוצרה, את הגרעינים (בתוך מזוודה של כספים), גברי מכין את התרנגול, עושים עם הטפסים "תנועת העריסה של בבטו".

13) זאת העונה שלך
הגששים מבצעים שיר למנגינה של "שירים ושערים":
"החינגה מתחילה / ה - ט ו - ט ו שוב שובר קופות / כל החיים פתאום קומפוט / תכין את הארנק / את מנהל הבנק / היית מרוקן / עכשיו תהיה מליאן. / פתח לכולם חשבון זהב / מיליונים בעובר ושב / תכין ת'משפחה / נשק את חמותך / זו העונה שלך".
הקליפ מורכב ממספר פרסומות שהופיעו בעבר: כל שבת טוטוליונר, מר לוי, והחלה עונת הכסף הגדול.

14) פנטהאוז לדוד המלך
הגששים מגייסים את "מים לדוד המלך" לעזרת הטוטו.
הפזמון: "פנטהאוז לדוד המלך / פי שלושה סיכוי, נחמד / בעזרת הטוטו כל הג'ובות יש ביד /
פי שלושה סיכוי בטוטו / כסף למוטב בלבד / בעזרת הטוטו כל הג'ובות יש ביד".

15) מוכר מכונית
גברי (שיש לו טוסטוס), דופק בחלון המרצדס, של זוג עשיר (הבעל שייקה והאישה פולי) ושואל אותם אם הם מוכרים את המרצדס. פולי שואל "מה הוא רוצה היבחוש הזה?" ואומר לשייקה: "תזרוק לו מחיר ושיקבל שבץ". שייקה עונה לפולי בזלזול: "סטלה, הרי אין לו בשביל לרכוש וישר". אחר כך רואים את הזוג נוסעים בגשם על הטוסטוס ופולי אומר: "אין לו בשביל וישר, הא?".

16) מוכר מטוס
שייקה בעל מטוס פרטי ופולי הוא הטייס. גברי דופק על חלון המטוס ושואל את שייקה אם הוא מוכר. שייקה מנפנף אותו, ואחר כך מתקשר גברי לטלפון בתוך המטוס ושואל את שייקה מה הוא החליט. כששוב שייקה מנפנף אותו, נתלה גברי על החלון הקדמי של המטוס וגברי שואל את פולי אם המטוס אוכל שמן. שייקה שואל מה הוא רוצה ופולי משיב שגברי רוצה לקנות את האווירון. שייקה צוחק: "עם פאני או בלי פאני?" (הדיילת). אחר כך רואים את שייקה ופולי עם מצנח ופולי אומר "עם פאני או בלי פאני" ושייקה עונה: "Very Funny". רואים את גברי שר במטוס: "מלא לה לה לה לה טוטו...".

17) אחת שתיים פיקס
הגששים עושים מסאז', גברי מתלונן על הלחץ. ושייקה שואל את פולי: "איך אצלך, פוקס?", פולי: "אצלי פיקס".
הפרסומת לטופס טוטו קבוע הנקרא "אחת שתיים פיקס".
שייקה שואל: "הכל בסדר פוקס?", פולי: "פיקס".

------------------------------------------

הגששים הופיעו מספר פעמים אצל דן שילון בתכנית "דן שילון מארח".

ב1992 (עוד בערוץ 2 הניסיוני) בצעו הגששים בתחילת התכנית את המערכון "קדם ארוויזיון" ואחריו את השיר "ים שמיים ועיניים". במהלך התכנית הצטרף יוסי בנאי (הגיע באמצע התכנית בשל ההצגה שלו "שובו של הסוראמלו").

כדי להבדיל משאר התכניות, נציין ששייקה לבש חולצה שחורה, פולי חולצת ג'ינס כחולה, וגברי חולצת ג'ינס בהירה/לבנה. דן שילון לבש חולצה שחורה.
בסוף התכנית בצעו הגששים מחרוזת משיריהם:
מחרוזת ספר לי, מה הוא עושה לה, אהובתי יעל, לו יהי, אל תלחץ על הבננה, יפות יפות, שני שקי שינה, געגועים לשושנה, הלאה, אף אחד לא קם.


תמונות מהתכנית הזו ניתן לראות באלבומו של נחום עסיס:

בפעם הבאה של הגששים אצל דן שילון בצעו את המערכון "חתונת הדמים".
יש לציין כי בתכנית זו מופיע הלוגו של ערוץ 2 החדש, (שעלה לאוויר באוקטובר 93). ,תאריך השידור הוא 2/5/1994 - תכנית ספיישל עצמאות 46 למדינת ישראל. בתכנית השתתפו ראש הממשלה דאז, יצחק רבין ז"ל, אפריים קישון, יאיר ניצני, יהונתן גפן, הפילהרמונית וכמובן הגשש החיוור.


בשנת 1995 הופיעו הגששים ובצעו את "מים לדוד המלך". אביהו מדינה, שלומי שבת ואבנר גדסי בצעו את "אהובתי יעל". הגששים בצעו גם את השיר "לו יהי".


לאחר רצח רבין בצעו הגששים את "לו יהי" בביצוע מלודי ושקט.

ב1998 ביצעו פולי וביתו יעל את השיר "עוזי עוזי". פולי לבש חולצה בצבע טורקיז ויעל חולצה שחורה.


באותה שנה בצעו פולי ודן שילון בתחילת התכנית קטע קצר מ"אמן כן יהי רזון" (כשאת תפקידו של שייקה לוי במכון להרזיה ממלא דן שילון). פולי לובש חולצת טריקו שחורה.


הגששים התארחו פעם נוספת בתכנית מיוחדת בחורשת טל (יולי 1996), (רואים ברקע מים, דן שילון בז'קט לבן) ובצעו את:
"תן לשים ת'ראש על דיונה" ואת "המצילים של ש"ס".------------------------------------------

ב1996 התארחו הגששים בערוץ 2. ליתר דיוק, תאריך שידור התכנית הוא 29/2/1996.
ניתן לזהות את הקטעים לפי הרקע הכחול/סגול.

הקטעים שבצעו הגששים:
"קרקר נגד קרקר"
"מים לדוד המלך"
"הקבלנים" - כאן שייקה ופולי בכובעי עבודה כחולים.
"האינסטלטור" - בגרסה זו שייקה ופולי מתחלפים בתפקידים. כאן פולי בא לתקן את האמבטיה שלו אצל שייקה האינסטלטור.
"לו יהי" - חתם את התכנית. רואים כתוביות בסוף השיר.
------------------------------------------

ב1999 התארחו הגששים ב"חיים שכאלה" עם פשנל (חלק ב).

הגששים בצעו מספר שירים:
"מחרוזת שיר ערש, עוזי עוזי, פלפילו" - המחרוזת הזאת היא השירים שכל אחד מחברי הגשש הביא ללהקה. פולי את "שיר ערש", גברי את "עוזי עוזי", ושייקה את "פלפילו".
"מה הוא עושה לה"
"יש לי חג" - בסוף התכנית (רואים כתוביות).


------------------------------------------

תכנית הסיום של הגשש החיוור היתה "גשש ולהתראות" בשנת 2000. התכנית היתה סבוב הופעות הפרידה של הלהקה ועלתה לאחר קבלת פרס ישראל ביום העצמאות (אפריל 2000).

הוידיאו צולם בספטמבר 2000, באודיטוריום רוזין, תל אביב.
ושודר במלואו ברשת, ערוץ 2, ביוני 2009  בשני חלקים.
הוידיאו שודר בשנית בשידור חוזר בערוץ 10 ביום שבת 31/8/2013 ב21:30 (חלק א), וביום שבת 7/9/2013 ב21:15 (חלק ב).
הקלטת הוידיאו לא יצאה על גבי DVD.


רשימת הקטעים:
1. "יש לי חג" (פזמון)
2. "הסיידים" (מערכון)
3. "חיים מימון רופא אליל" (מערכון)
4. "אהובתי יעל" (פזמון)
5. "המכונית המגויסת" (מערכון)
6. "בין הזמנים" (בין ארוחה לארוחה) (פזמון)
7. "המוסך" (מערכון)
8. "המצילים של שס" (מערכון)
9. "שחקן כדורסל" (נשרקה) (מערכון)
10. "פלפילו" (מערכון)
11. "הצ'ופצ'יק של הקומקום" (מערכון)
12. "דוקטור ז'יוואגו" (מערכון)
13. "מים לדוד המלך" (פזמון)
14. "זה לא יחזור" (פזמון)

------------------------------------------

לאחר פירוק הלהקה, בשנת 2000 הספיקו הגששים להתאחד מספר פעמים.

ב2002 הופיעו הגששים ב"יומטוב" הראשון.

התאריך 19.12.2002. הגששים הופיע בחלק הראשון (לאחר החדשות) בין 20:30-21:00, אותו הנחו דודו טופז ואהרלה ברנע. (השתתפו גם שרית חדד, טל בנין ואבי נמני).
לראיון עם דודו טופז ואהרלה ברנע הופיעו, שייקה וגברי (בלי פולי שהיה באותו ערב בהצגה בתיאטרון חיפה).

הגששים בצעו (עם פולי, בקטע מוקלט) את "המשמר האזרחי".


מידע על יומטוב הראשון בפורום מערכונים קלאסיים בתפוז:

הגששים התארחו גם בתכניתו של דודו טופז בערוץ 2, לאחר הראיון בצעה שרית חדד את השיר "לו יהי". (כנראה שהשנה היתה 2004, בה הוציאה שרית חדד את השיר באלבומה "חגיגה").


הגששים השתתפו בטקס אנשי השנה 2004 שהתקיים ב1/9/2004.
שייקה לוי שהנחה את הטקס בצע קטע "האודישן" ששודר בשבת צחוק בערוץ 2, מספר שנים לאחר מכן. (הפרק ב"שבת צחוק", אגב, פתח את העונה ה2 של התכנית עם אבי נוסבאום).
בטקס אנשי השנה הגששים בצעו 2 קטעים:
- "אף אחד לא קם" - עם מילים חדשות ("מי שנכנסת לדיסקוטק בתל אביב ומתפלאת שאחרי 9 חודשים נולד לה כוכב, שתקום...")
- "מחרוזת נעמי שמר" - הלאה, אחותי רוחמה, הוי ארצי מולדתי, לו יהי.
המחרוזת לזכרה של נעמי שמר שנפטרה באותה שנה (26/6/2004).

כתבות מאתר Ynet על הטקס:

פולי נפטר ב30/10/2007. יום לאחר פטירתו (31/10) הוצג ארונו בתיאטרון הקאמרי, ובטקס האשכבה ביצעו שייקה וגברי את השיר "פנס בודד", כאשר ביניהם ניצב מיקרופון ריק שסימל את מקומו החסר של פולי.


בשנת 2008 במסגרת חגיגות ה60 למדינה,נבחרו השירים האהובים ואז בצעו שייקה וגברי קליפ לשיר "לו יהי", כאשר שניהם לבושים בחליפות שחורות ומאחוריהם נראה תמונתו של פולי.


-----------------------------
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה